351

Mieszalniki przemysłowe – rodzaje

Mieszalniki przemysłowe to urządzenia wykorzystywane w procesie produkcji artykułów, które wymagają atestu PZH. Są szeroko stosowane w rozmaitych gałęziach przemysłu, jednak najbardziej korzystają z nich takie branże jak, gastronomia, farmaceutyka, budownictwo oraz kosmetyka. Aby mieć szerszy pogląd na te urządzenia i wiedzieć dokładnie, do jakich zadań są przeznaczone, prezentujemy poniżej ich krótką charakterystykę.

Skuteczne tworzenie jednolitej masy

 

Wiele produktów codziennego użytku powstaje w wyniku łączenia rozmaitych składników, które wymagają dokładnego połączenia i zabiegów, które sprawią, że otrzymana substancja będzie jednolita. Mieszalniki przemysłowe zostały stworzone głównie z myślą o takich produktach. Jednak ich działanie wykracza poza mieszanie i łączenie ze sobą konkretnych substancji. Stworzenie pewnych produktów wymaga zastosowania odpowiednich warunków, takich jak zapewnienie właściwej temperatury, gęstości materiału, czy stężenia konkretnych składników. Aby spełnić te wszystkie wymagania, stworzono wiele rodzajów mieszalników przemysłowych. Ze względu na zapewnienie odpowiednich warunków termicznych możemy skonstruować zbiornik wyposażony w pożądany płaszcz – odpowiednio chłodzący lub grzewczy. Sam pojemnik jest najczęściej budowany z nierdzewnej, kwasoodpornej stali, a czasami nawet z tytanu, by zapewnić odpowiedni poziom wytrzymałości i ciągłość produkcji.

Najważniejszą częścią tego urządzenia jest mieszadło, ponieważ od jego kształtu i generalnej geometrii zależy efekt finalny. Mieszadła turbinowe o łopatkach prostych najlepiej sprawdzą się podczas wytwarzania ruchu cieczy promieniowego. Z kolei, jeżeli chcemy uzyskać przepływ okrężny, to najlepiej wykorzystać mieszadła kotwicowe. Dla produktów, które wymagają największej dokładności lub ich specyfika wymaga zastosowania wielu typów mieszadeł, najlepszym rozwiązaniem będzie dodatkowy ruch osiowy, uzyskiwany za pomocą wykorzystania ślimakowych, wstęgowych i śmigłowych mieszadeł turbinowych. Warto także zwrócić uwagę na takie cechy jak szybkość obrotu, gdyż może ona doprowadzić do magazynowania energii przez ciecze o charakterze sprężysto-lepkim.

Mieszalniki przemysłowe posiadają pewną sporą zaletę. W porównaniu do pracy, jaką wykonują, nierzadko przez długi czas, zużycie energii jest bardzo niskie, a nowoczesne technologie jeszcze bardziej zwiększają potencjał tych urządzeń. Oferta dostępnych na rynku mieszalników wzrasta każdego roku, dlatego warto zrobić rozeznanie przed dokonaniem wyboru zakupu.

Poznaj ofertę firmy Transcom.