PERKO-POWER_controlled_concealed_jamb-mounted_door_closer

Czym są kurtyny przeciwpożarowe i dlaczego warto je stosować?

Przepisy budowlane z roku na rok coraz bardziej zaostrzają wymagania przeciwpożarowe. Wielkie budynki, czy lokacje, w których jednocześnie przebywają setki, o ile nie tysiące osób jednocześnie są już codziennym widokiem. Zapotrzebowanie energetyczne na takie miejsca jest ogromne, co może wiązać się z niekontrolowanymi awariami przeradzającymi się w wybuch pożaru. Przy takich ilościach ludzi do ewakuacji sprawa staje się bardzo skomplikowana, dlatego restrykcje przeciwpożarowe wciąż są podnoszone. Na szczęście istnieją skuteczne środki przeciwpożarowe, które umożliwią bezpieczną ewakuację oraz częściową ochronę mienia.

Jak działają kurtyny przeciwpożarowe?

Kurtyny przeciwpożarowe są zaledwie jednym z wielu środków/urządzeń przeciwpożarowych. Mamy bowiem przeznaczone do tego drzwi, szyby, okna, bramy, zamknięcia, klapy, czy nawet całe systemy oddymiające, jednak kurtyny mają jedną cechę, która góruje nad zaletami wszystkich pozostałych zabezpieczeń. Jako jedyne nie muszą być stacjonarne. Możliwość zastosowania ich w budynkach o skomplikowanym układzie, uniemożliwiającym zastosowanie jednej ze stacjonarnych form zabezpieczeń przeciwpożarowych, jest nieprzecenioną zaletą. Drzwi, bramy, klapy i tym podobne konstrukcje wymagają framug i odpowiednich miejsc do ich zamontowania. Kurtyny przeciwpożarowe można zainstalować w dosłownie każdym przejściu, czy miejscu, które wybierzemy.

Jeżeli chodzi o ich budowę, to zewnętrzna powłoka, tak zwany płaszcz jest specjalną tkaniną o wytrzymałości na ogień E90, E120 i E160, które jest wypełnione włóknem szklanym wzmocnionym stalowymi drutami. Takie połączenie oferuje rewelacyjną odporność oraz dużą elastyczność, dzięki czemu w potrzebie można odchylić płachtę i przejść dalej. Sprawa koloru jest opcjonalna, ale większość producentów wytworzy na zamówienie klienta kurtynę o dowolnym kolorze z palety RAL.

Poznaj kurtyny przeciwpożarowe Lupusfire!

Kurtyny przeciwpożarowe to świetne rozwiązanie we wszystkich tych miejscach, gdzie nie sposób zainstalować standardowych osłon, takich jak bramy, drzwi czy bariery. Ich uniwersalizm pozwala na zabezpieczenie nawet najbardziej trudno dostępnych miejsc, a przez to uratować ludzkie życie, a także mienie. W Polsce kurtyny przeciwpożarowe produkuje między innymi firma Lupusfire. Przy zakładaniu tych zabezpieczeń warto wynająć do tego profesjonalistów, gdyż będziemy mieli pewność, ze w sytuacji zagrożenia urządzenie nas nie zawiedzie.